Kvaliteten betyder mere end modetendenserne hos Hackett of London. Brandet lader sig inspirere af klassisk engelsk herremode - dog uden at være gammeldags.
Hacket of London – fra secondhand til klassisk herretøj
Mr. Classic! Dette kaldes manden bag Hacket of London, som ellers også går under det mere normale navn Jeremy Hackett. Som så mange andre designere startede han sin karriere i den lokale tøjbutik i en alder af blot 17 år. Senere fik han job i et skrædderi i London, og det var her drømmene om at starte sit eget begyndte at rulle.
På Portobello Road i det vestlige London stødte Mr. Classic en dag på Ashley Lloyd-Jennings. De var begge på jagt efter traditionelt, britisk second-hand tøj på det lokale marked, og snart åbnede de sammen deres egen butik, hvorfra tøjet blev solgt. Det reparerede og rensede second-hand tøj var efterspurgt, og Hacket og Lloyd-Jennings kunne ikke se anden udvej end at begynde at producere egne kollektioner. Begge brugte de deres store kendskab til klassisk herretøj som inspiration. I slut 80’erne blev Hacket involveret i polosporten, hvilket kollektionerne da også tydeligt bærer præg af.
I dag designer Hackett of London herretøj og accessories i klassisk britisk stil. Kollektionerne fra Hackett of London henvender sig til mænd i alle aldre, som ønsker at klæde sig stilfuldt, og for hvem kvaliteten betyder mere en tidens modetendenser. Selvom Hacket of London stilen er inspireret af klassisk engelsk mode, er den ikke gammeldags. Tværtimod, betragter Hacket of London firmaets tøj og accessories som evolutionerende snarere end revolutionerende. Hacket of London ønsker at klæde mænd på til alle lejligheder, hvad enten det er til job, fest, sport eller fritid. Vil du også klædes på i tøj fra Hacket of London, så besøg kaufmann.dk eller kom ned i din Kaufmann butik